Zachęcamy do udziału w Naszym projekcie profilaktycznym „Brzdące w Re@lu” – Edycja IX.

wtorek, 12 marzec 2024 18:57

 

Zachęcamy do udziału w Naszym projekcie profilaktycznym „Brzdące w Re@lu” – Edycja IX. Projekt „Brzdące w Re@lu” – edycja IX” jest programem profilaktyki uzależnień od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych, przeznaczonym dla dzieci przedszkolnych (grupy 4 – 6 - latków), uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej oraz Rodziców/opiekunów/nauczycieli.

Dlaczego warto dbać o profilaktykę używania mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież?

  Ochrona zdrowia psychicznego:

Nadmierne korzystanie z mediów cyfrowych może prowadzić do problemów takich jak depresja, lęk, a także zaburzenia snu. Dbanie o profilaktykę pomaga minimalizować ryzyko tych negatywnych skutków, zapewniając dzieciom i młodzieży zdrowsze relacje z technologią.

  Zapobieganie uzależnieniom:

  • Dzieci i młodzież są szczególnie podatne na uzależnienia od gier komputerowych, mediów społecznościowych i internetu. Profilaktyka pomaga w edukacji i wczesnym rozpoznawaniu symptomów uzależnień, co jest kluczowe dla zapobiegania poważnym problemom w przyszłości.

  Wspieranie edukacji i koncentracji:

  • Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych może negatywnie wpływać na zdolność do koncentracji, a także prowadzić do pogorszenia wyników w nauce. Profilaktyka wspiera rozwijanie zdrowych nawyków korzystania z technologii, co pozytywnie wpływa na wyniki edukacyjne i rozwój umiejętności poznawczych.

  Rozwój społeczny i emocjonalny:

  • Tradycyjne interakcje społeczne są kluczowe dla zdrowego rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży. Nadmierna ilość czasu spędzanego online może ograniczać możliwości nauki umiejętności społecznych. Profilaktyka pomaga zachować równowagę między światem online a rzeczywistym, wspierając zdrowy rozwój emocjonalny i społeczny.

  Promowanie aktywnego stylu życia:

  • Czas spędzony przed ekranem często oznacza mniej aktywności fizycznej, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość. Profilaktyka zachęca do aktywnego spędzania czasu, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju fizycznego.

  Bezpieczeństwo w sieci:

  • Edukacja na temat bezpiecznego korzystania z internetu jest niezbędna, aby chronić dzieci przed cyberprzemocą, nieodpowiednimi treściami i innymi zagrożeniami online. Profilaktyka zapewnia dzieciom i młodzieży wiedzę i narzędzia, które pomagają w bezpiecznym poruszaniu się po świecie cyfrowym.

  Wsparcie dla rodziców i nauczycieli:

  • Dbanie o profilaktykę to także wsparcie dla dorosłych, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych u dzieci. Dzięki profilaktyce rodzice i nauczyciele mogą lepiej rozumieć wyzwania związane z technologią i skutecznie wspierać dzieci w ich zdrowym rozwoju.

  Dbanie o profilaktykę używania mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież jest zatem kluczowe dla zapewnienia im zdrowego, zrównoważonego i bezpiecznego rozwoju, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.